בטיחות והנחיות רפואיות

הנחיות רפואיות 

לקריאת/הורדת מדריך הנחיות רפואיות לחצו כאן

1. שימוש במכשירי חשמל בניתוחים – אין להשתמש בכלים כירורגיים חשמליים בקרבת השתל או האלקטרודה. כלים כירורגיים חשמליים מסוגלים ליצור מתחים בתדרי רדיו בעוצמה שעלולה לגרום לצימוד ישיר בין חוד הצורב לבין האלקטרודה. זרמים מושרים עלולים לגרום נזק לרקמות השבלול או נזק בלתי הפיך לשתל.

2. טיפול בחום (דיאתרמיה) – אין להשתמש בטיפול בחום מעל השתל או האלקטרודה- אחת השיטות השגרתיות בחדר ניתוח לעצירת דמם. זרמים חזקים המושרים לתוך האלקטרודה עלולים לגרום נזק לרקמות שבלול האוזן או נזק בלתי הפיך לשתל. יש לעדכן את הרופא המנתח כי מותר להשתמש רק במכשיר לעצירת דמם מסוג Bipolar.

3. טיפול בנזעי חשמל (ECT) – אין להשתמש אף פעם בטיפול בנזעי חשמל (ECT) במטופל עם שתל שבלול. טיפול בנזעי חשמל (ECT) עלול לגרום נזק לרקמות שבלול האוזן או נזק בלתי הפיך לשתל.

4. טיפול בקרינה מייננת – אין להשתמש בטיפול בקרינה מייננת ישירות מעל שתל השבלול מכיוון שהטיפול עלול לגרום נזק למכשיר.

5. בדיקות הדמיית תהודה מגנטית (MRI) – חשיפת שתל השבלול למכשיר MRI עלולה לפגוע בשתל ובמטופל. חלק מהשתלים מותאמים ל MRI ובאחרים יש לבצע צעדים מתאימים כהכנה לבדיקה. בכל מקרה יש להתייעץ עם מרכז שתלי השבלול או עם הגורם הרפואי המטפל במידה ונדרשת בדיקת MRI.

6. טיפול בקובלט והאצה לינארית – ההשפעות של טיפול בקובלט ושיטות האצה ליניאריות על השתל אינן ידועות.

7. פריקת חשמל סטטי (ESD) – ידוע שחשמל סטטי עשוי לגרום נזק לרכיבים אלקטרוניים רגישים כגון אלה המשמשים במערכת שתל השבלול. יש לנקוט אמצעי זהירות למניעת מצבים שבהם נוצרות רמות גבוהות של חשמל סטטי. מידע נוסף מסופק במדריכים למשתמש במערכת. אם יש הצטברות של חשמל סטטי, ניתן להפחית בצורה בטוחה את פוטנציאל החשמל הסטטי של מושתלי שתל שבלול על-ידי מגע של המושתל עם אצבעותיו באדם או בחפץ כלשהו לפני שאותו אדם או חפץ נוגעים במערכת השתל.

8. בליעת חלקים קטנים – הרכיבים החיצוניים של מערכת השתל מכילים חלקים קטנים שעלולים להיות מזיקים במקרה של בליעה.

9. שדות תעופה/אבטחה – גלאי מתכות וסורקי אבטחה לא יגרמו נזק לשתל או למעבד הצלילים. עם זאת, מערכת השתל עלולה להפעיל התראה של הגלאי, או שהמושתל עלול לשמוע צלילים מעוותים בעת המעבר בדלת האבטחה או בעת בדיקה עם גלאי ידני. בשדות התעופה החיישנים הם עם שדה אלקטרומגנטי חזק, ובהם יש להציג “כרטיס מושתל” המאפשר עקיפה של עמדת הבדיקה. בעמדות אחרות (במרכזי קניות וכדומה) מומלץ להסיר את השתל בזמן המעבר דרך החיישן אשר עשויה לגרום להופעת צליל לא נעים למושתל.

10. מכשירי רנטגן – מכשירי רנטגן לא יגרמו נזק לשתל אך עלולים לגרום נזק למיקרופון המעבד הפנימי או למיקרופון ה-T-Mic. הימנעו מהכנסת פריטים אלה למטען הנשלח או לתיקי היד שעוברים שיקוף בקרני רנטגן.

11. מכה ישירה – מכה ישירה במקום השתל עלולה לגרום נזק לשתל ולפגוע בתפקודו. אירעו מקרים שבהם היה כשל במכשיר של Advanced Bionics כתוצאה מכך שילד קיבל מכה בראש במקום שבו מושתל המכשיר. אף אחד מהאירועים שדווחו לא גם לזעזוע מוח או לשבע בגולגולת. בכל המקרים, המכשיר שכשל הוצא והוחלף בשתל חדש ללא סיבוכים נוספים.

12. פעילות גופנית
בעת ביצוע פעילות גופנית שכוללת אפשרות למכה או חבלה, יש לנקוט אמצעי זהירות, כגון חבישת קסדת מגן, להפחתת הסיכון לנזק להתקן הפנימי .

הניסיון הרב שהצטבר בנושא שתל השבלול (שתל קוכליארי), מצביע על אמינות גבוהה ועל סיבוכים מעטים. יחד עם זאת, יש צורך בהמשך מעקב רפואי בהתאם להמלצת מרכז ההשתלות.
כמו כן חשוב לשים לב למספר דברים:

1. אודם, רגישות, דלקת או זיהום בעור באזור המגנט – במקרים אלה יש לפנות לרופא המנתח במרכז השתל לבדיקה. יש לבדוק באופן שגרתי את האזור.

2. דלקת באוזן התיכונה – עם או בלי הפרשה מהאוזן היא מצב שכיח (בעיקר בילדים) שלא תמיד דורש טיפול. מכיוון שהשתל הוא גוף זר, נוהגים משנה זהירות וממליצים לתת כיסוי אנטיביוטי, לדוגמה באוגמנטין. בכל מקרה של ספק באבחנה, חום גבוה, חוסר תגובה לטיפול, חשד לסיבוך כמו מסטואידטיס, יש לפנות למרכז השתל או למיון.

3. מנינגיטיס – מחקרים הראו שקיים סיכון מוגבר למנינגיטיס בקרב מושתלים. אומנם מדובר בשכיחות מזערית בעיקר מאז השימוש הסדיר בחיסונים, אך במקרה של התפתחות חום גבוה מלווה בכאב ראש או במצב כללי ירוד, יש לפנות מיד למיון.

4. חיסונים – יש צורך בחידוש חיסון ה-pneumovax (נוסף על הראשון) אחת לכל חמש שנים לאחר החיסון הראשון. ילדים שנותחו לפני גיל שנתיים וחוסנו ב- Prevnar, צריכים לקבל את את חיסון ה- pneumovax כאשר הם מגיעים לגיל שנתיים. מעל גיל 5 ש’, אין צורך בחיסון Prevnar.

5. צילום שיניים פנורמי – אין כל בעיה או מניעה לעבור את ההליך, רק הקפידו להסיר את המעבד בזמן הצילום ולהרחיקו ככל האפשר מהקרינה. מומלץ להשאירו מחוץ לחדר בו מתבצע ההליך.

הנחיות לנוסעים לחו”ל

להורדת מדריך מודפס לחצו כאן

 • תעודת מושתל – שאו איתכם דרך קבע תעודת מושתל בארנק/פאוץ’/דיגיטלית. את תעודת המושתל מקבלים ביום החיבור במרכז ההשתלה. בתעודה רשומים שם המושתל, פרטי השתל – הדגם, מספרו הסידורי, יצרנית השתל  ושם מרכז ההשתלה בו הושתלתם. במידה ולא קיבלתם/איבדתם, תוכלו להזמין מצוות שתלים AB ישראל במייל:  Shtalim@sonova.com
 • מידע רפואי והתוויות בשפת ארץ היעד – הצטיידו בהסבר כתוב, קצר ובהיר בשפה השלטת בארץ היעד, שיספק מידע רפואי והתוויות חיוניות אודות ההגבלות הכרוכות בשימוש בשתל (כגון האיסור לעבור בשערים מגנטיים בשדות תעופה).
  מומלץ להיעזר במסמך אודות מידע רפואי לגבי בעלי שתל שבלול המופיע כאן באתר. הסבר זה חיוני למקרי חירום רפואיים, במיוחד כאשר מתעורר צורך בהתערבות כירורגית.
 • דאגו לקבע היטב את המעבד על האוזן – חבשו כובע שיושב טוב על הראש כדי להגן על השתל מפני רוחות, מים, נזק בגלל נפילה ואובדן של המעבד (גשמים, שפריצים של מים או נפילה של המעבד למים בזמן טיול שכרוך בהליכה במים, ענפי עץ נמוכים מידי שהמעבד יכול להיתפס בהם וכו’). ניתן להרכיב את המעבד עם גומיית הוקי /אוזניה כדי להבטיח שלא ייפול ויינזק או יאבד (חשוב בעיקר בטיולי טבע).
 • מעבר בשערים אלקטרומגנטיים – בכל מעבר דרך שער אלקטרומגנטי (בשדות תעופה, בנייני ציבור, וכו’) יש לציין את עובדת היותכם מושתלי שתל השבלול ורצוי להציג תעודת מושתל. מסמך רשמי המעיד על היותך מושתל שתל השבלול. ככלל אין בעיה לעבור עם השתל והמעבד ומומלץ לכבות את המעבד ליתר ביטחון כדי למנוע מחיקה של מפות. רוב הסיכויים שלא תיתקלו בבעיה מיוחדת גם אם המעבד דלוק , אך כדאי לנקוט באמצעי זהירות.
 • מעבר בגלאי מתכות – תפקוד השתל/מעבד הדיבור אינו מושפע ואינו ניזוק מגלאי מתכת או ממערכות בידוק בטחוני. עם זאת, מכיוון שהשתל מכיל חלקים מסוימים שיגרמו לצפצופים של הגלאי יש להציג תעודת מושתל. מומלץ לנתק את המגנט כאשר אתם עוברים בגלאי המתכות. תוכלו לחברו שוב ברגע תסתיים הבדיקה. ייתכן שתידרשו לעבור בדיקה ויזואלית (תתבקשו להראות את המעבדים ולהצביע על מקום השתל בראש) ופיזית (מישוש הגוף). בכל מקרה, תמיד הקפידו לשאת עמכם תעודת מושתל או מכתב ממרכז ההשתלה שלכם (באנגלית או בשפה המדוברת בארץ היעד), המאשר את היותכם מושתלי שתל שבלול, והציגו אותה לבודקים אם תתעורר בעיה או תידרשו לכך.
 • מכונות שיקוף רנטגן המשמשות לבדיקת תכולת המזוודות, עלולות לגרום נזק למיקרופון של המעבד (וגם של מכשירי שמיעה או כל מוצר אלקטרוני אחר), לכן הימנעו מלארוז אותו במזוודות שנשלחות למטוס וקחו איתכם תמיד את הציוד לשתל בתיק האישי שתיקחו עמכם למטוס. במקרה שמעבד רזרבי נמצא בתיק האישי ועל התיק לעבור בדיקה במכונת השיקוף רנטגן, וודאו שהמעבד לא יבוא במגע ישיר עם הסרט הנע. עליו להיות בתוך נרתיק בתוך התיק. דאגו שהמעבד הרזרבי לא מחובר לסוללה, כי אם המעבד יידלק בטעות בזמן השיקוף במכונה, התוכניות שבו עלולות להימחק.
 • ייבוש המעבדים – במקום קופסת ייבוש חשמלית ניתן לקחת קופסת אחסון פשוטה למעבדים ולשים בה טבליות ייבוש. טבליות ייבוש למכשירי שמיעה ניתן למצוא בכל מכון למכשירי שמיעה.
 • סוללות –

  במידה ואתם משתמשים בסוללות חד פעמיות – כדאי לחשב את כמות הסוללות הנחוצה למשך הנסיעה.

  מומלץ להצטייד בשני סוגי הסוללות – חד פעמיות וגם נטענות.

  דאגו לטעון מראש את הסוללות הנטענות ולקחת איתכם את המטען ומתאם חשמלי למטען המותאם לארץ היעד שלכם (יש הבדלים ברשת החשמל בין המדינות השונות). כדאי לקחת גם את המתאם לרכב (המאפשר להטעין את הסוללות מהמצבר של הרכב), ניתן לרכוש מתאם בחנויות למוצרי חשמל.

  הסוללות הנטענות מכילות ליתיום, חומר דליק. רשות התעופה אוסרת לארוז סוללות ליתיום במזוודות מחשש לשריפה במטוס. למושתלים יש אישור לשאת אותן עליהם/בתיק למטוס בלבד, משום שבמקרה שיהוו בעיה, יהיה קל יותר לטפל בה במטוס מאשר בתא המטען. הנחיה זו נכונה לא רק לשתלי שבלול אלא גם למוצרים אלקטרוניים רבים כגון טלפונים סלולאריים, נגני מוזיקה, מחשבים נישאים, טבלטים ועוד. לטיפים נוספים לגבי נסיעה בטוחה עם סוללות ועזרים אלקטרוניים קראו כאן
  – טסים בטיסה ארוכה? דאגו לקחת איתכם בתיק צד שני סטים של סוללות נטענות ומטען. נצלו את ההמתנה בשדה התעופה לטיסה המקשרת לצורך הטענה מחדש של הסוללות שהתרוקנו.

  בדקו אפשרות לבטח את המטען והסוללות בביטוח הטיסה שלכם.

  בדקו איזה סוג שקע/תקע ומתאם יש לקחת עימכם. למידע נוסף קראו כאן

  ניתן גם לרכוש מתאם אוניברסלי בחנויות למוצרי חשמל בכל ארץ, כולל בשדה התעופה המתאים לכל סוגי השקעים/התקעים הקיימים.

  בבתי מלון מסוימים, כדי לחסוך בחשמל, החשמל מתנתק אוטומטית בצאתכם מן החדר. בררו זאת כשאתם נרשמים לבית מלון והיערכו בהתאם. במידה וכך נהוג בבית המלון שבו תתאכסנו, בקשו שיציידו אותכם במפתח שיאפשר לחשמל בחדר שלכם להמשיך לעבוד, או שתדאגו להטעין את הסוללות בלילה. אל תבנו על הטענת הסוללות בזמן שאתם נעדרים מן החדר.

  קחו אתכם מפצל שקעים (כולל 3-6 שקעים) . בחדרי מלון לא תמיד יש מספיק שקעים להטענת כל הציוד החשמלי/אלקטרוני שלכם. הוסיפו בהתאם מתאם ו/או שנאי.

 • הנחיות רפואיות – במקרה של צורך בקבלת טיפול רפואי במהלך ביקור/טיול בחו”ל, חשוב ליידע את הרופא המטפל על היותכם מושתלי שתל השבלול. ראו בהנחיות רפואיות את הסעיפים הנוגעים לבדיקת MRI , לטיפול אנטיביוטי במקרה של זיהום באוזן התיכונה וכן להתערבות כירורגית ניתוחית בעת צורך. חשוב לוודא שהרופא המנתח יהיה מודע למידע חיוני זה.
 • הצטיידו בדיסק און קי עם התוכניות (כיוונים) של המעבדים שלכם – למקרה שהתוכניות יימחקו ותצטרכו לשחזר אותם במיפוי/תכנות מחדש במרכז שירות של חברת השתלים בחו”ל.
 • הצטיידו בכתובות וטלפונים של מרכזי ההשתלה ומרכזי השירות של חברת השתלים AB בארצות היעד – בדקו את לוחות החופשים בארצות בהן תבקרו (ייתכן שביקורכם יחול בדיוק במועד חופשה ומרכזי השירות עלולים להיות סגורים).
 • הקפידו להצטייד בכל חלקי החילוף הרזרביים – למקרה שיתקלקל חלק מסוים ותצטרכו להחליפו.
 • הגנה על המעבדים –

  מפני רטיבות
  – מתכננים בילוי בים/ברכה/פארקי מים, נוסעים לסקי או מבקרים בעונה גשומה? דאגו להגן על המעבדים באמצעות שימוש בעזרים המיועדים לשימוש במים.

  מפני נפילה, נזק ואבדן
  – מעבד הוא דבר יקר מאוד. עשו כל מאמץ למנוע שייפול ויינזק או ילך לאיבוד. הצמידו את המעבדים לאוזניים באמצעות לולאות הוקי/חוט נשיאה עם קליפס לדש הבגד, או חבשו כובע/בנדנה.
 • דאגו לבטח את המעבדים – ניתן לבטח את המעבדים במסגרת ביטוח תכולת הדירה/בית שלכם. וודאו עם סוכן הביטוח שלכם שהביטוח תקף גם בחו”ל. לעיתים יש לדאוג לפוליסה מיוחדת שתבטח את המעבדים שלכם למקרים שיינזק או יאבד בזמן שהותכם בחו”ל. אפשר להיעזר בסוכני הביטוח שפרטיהם מופיעים כאן

שימוש בשתל שבלול בפרקי שעשועים

באופן כללי, מרבית המתקנים בפארק השעשועים בטוחים לשימוש ע”י מושתלי שתל השבלול ולא אמורים לגרום לבעיה כלשהי. יתכנו הפרעות קלות של רעשים בדומה למתקנים בהם נתקלים מושתלי שתל השבלול ביום יום. מומלץ לקרוא את ההוראות והאזהרות בכניסה לכל מתקן ולהתייעץ עם הרופא המטפל במקרה הצורך.

טיפים כיצד לחבוש מסכת פנים עם מעבדי שתל שבלול

לקבלת טיפים מצולמים המדגימים כיצד לחבוש מסכת פנים (קורונה) באופן שימנע ממעבדי השתל ליפול, להינזק או ללכת לאיבוד  לחצו כאן

רקע