טינטון (טינטוס)

הגורמים לטינטון (טינטוס) הם רבים אך לנו יש פתרון בשבילך

מהו טינטון (טינטוס) ?

טינטון הינו תחושה של צלילים או רעש בתוך האוזניים, ללא מקור צליל חיצוני ממשי. צלילים אלו לרוב נשמעים לאדם כמו צלצול, זמזום, רחש או רעשים נוספים, והם יכולים להופיע באופן זמני או מתמשך. הטינטון הינה תופעה נפוצה מאוד. כ- 20%-15% מהאוכלוסייה סובלים מרמות שונות של טינטון. עבור רובם הטינטון מהווה מטרד וחלקם אף סובלים מהטינטון ברמות שמפריעות לתפקוד היום-יומי שלהם. במקרים קשים, הטינטון יכול להביא למצב נפשי של דיכאון ומתח, יכול לגרום להפרעות בשינה וכן לפגוע בשמיעה ובהבנת דיבור בסביבה רועשת. 

הגורמים לטינטון יכולים להיות רבים. הגורם הנפוץ ביותר הוא חשיפה לרעשים חזקים, הפוגעת בתאי החישה העדינים שבאוזן הפנימית. רוב האנשים בעלי ירידות שמיעה מסוג עצבי סובלים מטינטון ברמה כלשהי. הטינטון יכול להיות מקושר גם לדלקות באוזניים, הזדקנות, מתח ולחץ, שעווה מוגברת באוזניים, לחץ דם מוגבר או הפרעות בזרימת כלי הדם. בנוסף, פעולות כמו עישון, שתית אלכוהול או קופאין וכן צריכה של אספירין או אנטיביוטיקה יכולות להגביר את הטינטון. ברוב המקרים הטינטון נשמע חזק יותר בסביבה שקטה ולפיכך יכול להטריד במיוחד בשעות הלילה ואף להפריע לשינה. הטינטון מתגבר גם כשאדם נמצא במצב נפשי ירוד, במתח או בחרדה. מצבים אלו משפיעים על המערכת הלימבית במוח וגורמים להתחזקות תחושת הטינטון. מצב זה גורם לעיתים קרובות למעגל של סבל שבו המתח מגביר את הטינטון והטינטון מוסיף למתח הנפשי. ישנם כלים שונים שיכולים לסייע לאדם “לשבור” את המעגל הזה ולחיות עם הטינטון בשלום. 

מה ניתן לעשות ?

ברוב המקרים, לא ניתן לטפל במקור הרפואי של הטינטון אך ניתן ללמוד לחיות איתו בשלום ולהסתגל אליו. לפני התחלת הטיפול בטינטון חשוב לעבור אבחון רפואי לגבי הסיבה לטינטון כדי לשלול גורמים רפואיים שונים. מומלץ לפנות לרופא אף-אוזן-וגרון וכן לעבור בדיקת שמיעה מקיפה.  לאחר שנשללו גורמי מחלה שונים, ישנם כמה דרכים הידועות כמסייעות להסתגלות לטינטון:

אבחון, יעוץ והדרכה – מתן מידע והדרכה מקצועית לגבי טינטון, תוך הסבר המפחית חרדות מיותרות ודפוסי חשיבה שליליים, העלולים להגביר את הטינטון.

הגברה – במקרים בהם יש ירידת שמיעה, מומלץ מאוד להיעזר במכשירי שמיעה. מכשירי שמיעה יעילים בהתמודדות עם הטינטון ביותר מ- 60% מהמקרים. הסיבות העיקריות ליעילות מכשירי שמיעה במצבים אלה הן:

חשיפה מחדש לצלילי הסביבה הנורמליים, שהאדם לקוי השמיעה אינו שומע, עוזרת למיסוך חלקי או שלם של רעשי הטינטון.

ישנה סברה כי הטינטון הוא ניסיון של המוח לפצות על אובדן השמיעה בתדרים מסוימים. מכשיר השמיעה מפצה על החסרים השמיעתיים הללו וגורם להפחתת הטינטון.

מחקרים מראים כי חשיפה לרעש גורמת לארגון מחדש של אזורי השמיעה במוח. נמצא קשר בין השינויים הללו והתחזקות הטינטון. הגרייה השמיעתית שמכשיר השמיעה מציע, עוזרת למניעת השינויים הללו ולהפחתה בטינטון.

מכשירי השמיעה מפחיתים את הניגודיות (קונטרסט) שבין הטינטון ומצבי שקט. ניגודיות זו מפנה תשומת לב יתרה לטינטון ומגבירה את הסבל ממנו.

מיסוך – נמצא כי חשיפה לצלילים או לרעשים שונים מסייעת למיסוך הטינטון ולהפחתת הסבל ממנו. רעשים אלו מפחיתים את הניגודיות בין הטינטון וסביבות שקטות ומכסים על הרעש המטריד. בתחום זה יש גישות שונות לשימוש במיסוך. נמצא כי מיסוך מלא (המכסה לגמרי על רעש הטינטון) מביא להקלה מהירה ומשמעותית בסבל אך אינו מסייע לאדם להסתגל לטינטון לאורך זמן. מיסוך חלקי מאפשר לאדם לשמוע את הטינטון ברקע ובאופן חלש ובכך מאפשר לו להסתגל אליו. ניתן לעשות שימוש במיסוך מלא ובמיסוך חלקי בשלבים שונים של הטיפול בטינטון.

חשיפה להעשרה אקוסטית – חשיפה לצלילים שונים הינה חשובה ביותר לסובלים מטינטון כיוון שהיא מונעת שינויים באיזורי השמיעה במוח ומסייעת להרגעה. שיטות שונות שמות דגש על חשיפה ממושכת לצלילים או למוסיקה למטרה זו.

טכניקות הרפייה והפחתת לחץ – כיוון שהמתח מקשה על האדם להתמודד עם הטינטון באופן מוצלח וכן גורם לשינויים פזיולוגיים בגוף המחמירים את הטינטון, טכניקות שונות של הרפיה ודמיון מודרך מוצעות כדי להפחית את  הלחץ והמתח בגוף.

התערבות בדפוסי חשיבה שליליים – במקרים מסוימים יש צורך בהתייחסות לדפוסי החשיבה של המטופל. דפוסי חשיבה שליליים לגבי הטינטון עלולים לגרום להחמרת תחושת הטינטון והסבל ממנו. במקרים כאלו ניתנת התערבות או טיפול התנהגותי-קוגניטיבי כדי למתן את החשיבה השלילית ולהציע דרכי חשיבה חלופיים וחיוביים יותר.

מה יש לחברת שטיינר להציע ?

חברת שטיינר מציעה מכשירי שמיעה מהמתקדמים בעולם מתוצרת חברת Phonak המיועדים לטיפול בטינטון. להלן הפתרונות הקיימים כיום:

Phonak Tinnitus Balance Noise Generator – חברת פונאק פיתחה מחולל רעש מיוחד למטרת מיסוך הטינטון. מחולל זה נמצא בתוך כל המכשירים מדגם Audeo מסדרת קווסט החדשה. ניתן לכוון את המאפיינים של הרעש הממסך באופן אישי לכל משתמש, לפי העדפותיו, והם מבוססים באופן ישיר על השמיעה שלו. ניתן להגדיר את התכנית הזו בתור תוכנית נפרדת במכשיר או לשלב אותה בתוך התוכנית האוטומטית. בנוסף, כיוון שעוצמת הטינטון יכולה להשתנות במהלך היום, במכשירים אלו ניתן לשלוט ישירות בעוצמת הרעש הממסך ולכוונו לפי הצורך. תוכנית זו יכולה לשמש בתור העשרה אקוסטית נלוות לכל תכנית טיפולית בטינטון.


Phonak Tinnitus Balance App – יישום (אפליקציה) ייחודי של חברת פונאק למכשירי סמארטפון מחברת אפל ומסוג אנדרואיד. יישום זה מאפשר למשתמש להשתמש בסוגי צליל שונים למיסוך הטינטון שלהם. המשתמש יכול לבחור קבצי צליל מתוך ספריית המוסיקה שלו או לבחור מרשימה של צלילים המופיעים ביישום עצמו. ניתן לכוון את זמן ההפעלה לשעות הלילה כדי להירדם בקלות רבה יותר.

מכשירי פונאק שיש בהם תוכנית Tinnitus Balance:

כל המכשירים מסדרת  Audeo Q מפלטפורמת  Quest (בכל הרמות – Q90, Q70, Q50, Q30).

Phonak-Audéo-Q
סגירת תפריט