טיפול בהפרעות קול

בשטיינר מכשירי שמיעה אנו מטפלים בהפרעות קול שונות בילדים ובמבוגרים.

כיצד נוצר הקול?

הקול מופק על ידי שני מיתרי הקול הממוקמים בחלק העליון של קנה הנשימה. בעת נשיפת האוויר, מיתרי הקול נצמדים זה לזה והאוויר העובר דרכם מרעיד את המיתרים ויוצר גלי קול.

מהן הפרעות קול?

כאשר קולו של אדם אינו נשמע תקין אנו מגדירים זאת כהפרעת קול. קול "תקין" הינו קול צלול וברור המאפשר תקשורת ומתאים למין ולגיל הדובר מבחינת טון הדיבור, עוצמת הדיבור ואיכות הקול. במקרים בהם אחד מהמדדים הללו אינו תקין יש צורך בהערכה ובטיפול של קלינאי תקשורת.
הפרעת הקול יכולה לגרום לאדם תסכול רב, להקשות עליו את התקשורת עם סביבתו ולגרום למאמץ רב בזמן דיבור.

צרידות – הפרעת הקול הנפוצה ביותר 

צרידות יכולה להיגרם בכל גיל ומסיבות שונות. הסיבות הנפוצות לצרידות הן:

  • דיבור ממושך ומאומץ.
  • שימוש לא נכון בנשימה בזמן הדיבור.
  • עישון כבד.
  • נגעים על מיתרי הקול.
  • דיבור בעוצמת קול גבוהה מדי או בטון דיבור שאינו מתאים לדובר.

מתי צריך לפנות לבדיקה?

צרידות או הפרעת קול אחרת, הנמשכות מעל עשרה ימים, מחייבות בדיקה של רופא אף-אוזן-גרון.

בבדיקה זו הרופא יאבחן את הסיבה לצרידות וייקבע האם יש צורך בטיפול רפואי מקדים, בטיפול קול אצל קלינאי תקשורת או בטיפול משולב.
ברוב המקרים, ניתן יהיה לראות שינויים במיתרי הקול או נגעים על המיתרים.
הממצאים הנפוצים ביותר הם: יבלות, פוליפים או ציסטות על מיתרי הקול, בצקת של המיתרים, אודם, שיתוק של מיתר קול או אי סגירה תקינה של המיתרים.

חשוב לדעת!

טיפול קול מוצלח המקדים התערבות רפואית, יכול לעיתים למנוע צורך בפעולה כירורגית (לדוגמא – יבלות קטנות יכולות להעלם בזכות הטיפול). גם במקרים בהם נדרשת התערבות כירורגית, כמו הסרת פוליפ ממיתרי הקול – הטיפול ע"י קלינאי תקשורת הוא הכרחי, וזאת על מנת להקטין את הנגע ו/או למנוע את הישנות הבעיה.

מהלך ההערכה והטיפול בהפרעות קול

לאחר האבחון הרפואי, יש לעבור הערכה אצל קלינאי תקשורת. הקלינאי יאסוף מידע לגבי הרקע לבעיה, מהו הממצא הרפואי וכיצד אורחות החיים וההרגלים של האדם משפיעים על השימוש שלו בקולו. בנוסף, הקלינאי יבחן את אופן השימוש של האדם בנשימה בזמן דיבורו והאם הוא משתמש נכון בחללי התהודה, בעוצמת דיבור נכונה או בגובה טון מתאים.

בטיפול יינתן למטופל מידע לגבי האופן שבו פועלת מערכת הפקת הקול וכן מידע לגבי "הגיינה קולית" – הרגלים נכונים השומרים על מיתרי הקול.
כמו כן, כחלק מהטיפול המטופל ילמד דרכים להרפיית הראש והצוואר, שימוש נכון בנשימה בזמן הפקת קול ותיאום מוצלח בין הנשימה ובין הדיבור. בהתאם לצורך, הקלינאי אף ילמד את המטופל שימוש נכון בחללי התהודה, שימוש בגובה טון המתאים למטופל ואף כיצד לדבר ללא מאמץ בעוצמות קול שונות.

מהלך הטיפול יכול להיות שונה בין אדם לאדם בהתאם לממצאים הרפואיים ולהרגלי הדיבור המאפיינים אותו. הטיפול נמשך לרוב על פני מספר פגישות, מדי שבוע. הטיפול מצריך תרגול רב, גם בבית, ונכונות לשנות הרגלים לא נכונים.

קישורים

הפקת קול ופתולוגיות שונות על המיתרים – ראיון עם ד"ר כהן

תנועת מיתרי הקול ואופן הפקת קול (סרטון)