טיפול בהיגוי ודיבור משובש אצל ילדים ומבוגרים

מהם שיבושי היגוי ודיבור?

שיבושי היגוי ודיבור לא ברור הינם תופעה שכיחה בקרב ילדים ואף קיימת אצל מבוגרים. זהו מצב בו ילד או מבוגר מפיקים באופן משובש הגה (צליל) אחד או יותר בשפה, למשל במקום לומר 'שמש' הוא אומר 'סמס'. ההיגוי הלקוי עשוי להקשות על התקשורת ולעיתים אף לגרום לחוסר ביטחון ותסכול.

כיצד מטפלים בהם?

קלינאי תקשורת מאבחנים ומטפלים בשיבושי היגוי ודיבור לא ברור, מטרת הטיפול הינה להביא לשיפור מרבי ביכולת הפקת ההגאים (הצלילים) השונים אצל הילד או המבוגר.

בכדי לזהות את הקשיים של המטופל, באבחון הקלינאי יציג בפני המטופל בין היתר תמונות של מילים בהן מופיעים כל ההגאים (הצלילים) בשפה בכל המיקומים במילה. למשל, בכדי לבחון את ההגה ח' הקלינאי יציג תמונות של 'חמור', 'מחבת' ,'פרח'. הקלינאי ישאל את המטופל מה הוא רואה בתמונה והמטופל יידרש להגות את המילים. לאחר האבחון הקלינאי יסכם את הממצאים ויעריך מהם הקשיים הספציפיים של המטופל ועל מה כדאי לעבוד בכדי לשפר את ההיגוי.

הטיפול כולל סדרת מפגשים שבועיים, המפגשים הינם קבועים ביום ובשעה שנקבעים מראש. אורך המפגש הינו 30 דקות ובמהלכו על ידי אמצעים שונים (משחק, סיפורים, תמונות וכדומה) הקלינאי ילמד את המטופל להפיק את ההגאים (הצלילים) המשובשים באופן הדרגתי. המטרה הינה שבסוף הטיפול המטופל יפיק את ההגאים באופן תקין כמה שיותר בדיבור הספונטאני, מבלי הצורך לתקן אותו או להעיר לו על הדיבור המשובש.

שיתוף הפעולה של המטופל ורצונו בשינוי מאוד חשובים לתהליך הטיפולי, חשוב להגיע לטיפולים באופן עקבי וכן לתרגל יום יום בבית בהתאם להדרכת הקלינאי.

שיבושי היגוי אצל מבוגרים

בהחלט ניתן לטפל גם בשיבושי היגוי בקרב מבוגרים, למרות שבמקרה זה שיבושי ההיגוי הינם הרגל של שנים רבות. היתרון בטיפול באדם מבוגר הוא שהמטופל הינו שותף פעיל בטיפול ובדרך כלל בעל מוטיבציה רבה לשינוי. חשוב לקחת בחשבון שבכדי להצליח ולשנות את הרגלי הדיבור יש צורך במוטיבציה גדולה ובתרגול רב גם בבית.

במקרה של שיבושי היגוי, בכדי לדעת מתי מומלץ לפנות לקלינאי תקשורת קראו כאן.