טיפול בדחיקת לשון

מהי דחיקת לשון?

במצב של דחיקת לשון (דחיפת לשון) הלשון זזה קדימה במהלך דיבור ו/או במהלך בליעה. כך שהיא דוחפת את השיניים הקדמיות ואף מבצבצת החוצה בין השיניים. הלשון נשענת על השיניים הקדמיות ודוחפת אותן גם בזמן מנוחה כאשר אין פעילות של הפה.

בינקות, הלשון נעה קדימה לצורך אכילה, בליעה ומציצה. עם הגדילה אופן הבליעה משתנה כך שהלשון נשארת במרכז חלל הפה ונעה למעלה ואחורנית בזמן הבליעה. דחיקת לשון קיימת במקרים בהם דפוס פעילות הלשון לא משתנה עם ההתבגרות. במקרים הללו, הלחץ הקבוע של הלשון על השיניים הקדמיות יוצר עיוותים ושינויים במבנה הפה והשיניים, וגורם למנשך פתוח כך שישנו רווח קבוע בין השיניים העליונות לתחתונות.

הטיפול האורתודנטי במקרים הללו לא מספק מאחר וכל עוד לא יהיה שינוי של ההרגל ותפקוד הלשון בפה, גם לאחר יישור השיניים העיוות ישוב. ועל כן מומלץ לשלב טיפול אצל קלינאי התקשורת לפני הטיפול אצל האורתודנט או במהלכו.

אבחון

קלינאי התקשורת יבחן את דפוס הבליעה של המטופל, את מנח הלשון במנוחה, את המנשך וכן את יכולת ההיגוי. זאת מאחר ודחיקת לשון יכולה לגרום לשיבושי היגוי שונים בעיקר של ההגאים (הצלילים) השורקים שהינם: ס, ז, צ, ש. וכן לשיבוש של ההגאים הנהגים באמצעות חוד הלשון (קצה הלשון), שהינם: ט, ד, נ, ל.

מהלך הטיפול

קלינאי התקשורת יעבוד על מודעות של מיקום הלשון בפה, וילמד את המטופל תרגילים שונים, בכדי ליצור בהדרגה הרגלים חדשים ונכונים לתנועת ומנח הלשון בדיבור, בליעה ובמנוחה. המוטיבציה והמודעות של המטופל מאוד חשובים במהלך טיפול בדחיקת לשון, כיוון שיש צורך בתרגול רב ויומיומי בבית גם מעבר לשעות הטיפול. וכן במקרה הצורך, יש להפסיק הרגלים לא רצויים שמחמירים את הבעיה כמו מציצת אצבע למשל. באם קיימים שיבושי היגוי, קלינאי התקשורת יטפל גם בהגייה של המטופל לפי ההגאים (הצלילים) אותם הוא משבש.