טיפול בגמגום אצל ילדים

מהו גמגום?

גמגום הינו הפרעה בשטף הדיבור המתאפיינת בחזרות על מילים במשפט או על צלילים במילה, הארכת הצלילים במילה, הפסקות בדיבור, הוספת מילים או צלילים לתוך המילים, עצירות ולחיצות תוך כדי הדיבור וכדומה. הסיבה הוודאית לגמגום אינה ידועה, אולם מחקרים מראים כי הגמגום מופיע כתוצאה משילוב בין גורמים תורשתיים ומולדים לגורמים סביבתיים.

הילד מגמגם, מה עושים?

בגילאי הגן (2-4 שנים) עשויים להופיע בקרב ילדים רבים (כ-5% מהילדים) מאפיינים של גמגום, התופעה נקראת "חוסר שטף התפתחותי" והיא מאפיינת את ההתפתחות הנורמאלית של השפה. בגילאים הללו מאפייני הגמגום יכולים להופיע ולהעלם באופן תנודתי וכן להשתנות בחומרתם. ב-75% מהמקרים התופעה חולפת מעצמה גם ללא טיפול בתוך מספר חודשים. במקרים כאלה אין צורך בטיפול ובהתערבות כל שהיא, חשוב שההורים יהיו רגועים ולא יראו לילד שיש בעיה עם אופן הדיבור שלו, יש לדבר אל הילד באיטיות וברוגע ולהמעיט בשאלות שעשויות להלחיץ את הילד, כדאי לדקלם עם הילד דקלומים או לשיר שירים שהוא אוהב, בזמן שירה ודקלום לא מופיעים מאפייני הגמגום כך שהילד יחווה מצבים של דיבור שטף, חשוב לחזק את הילד כל הזמן על הצלחותיו.

הורים יקרים, בדף הדרכה זה תמצאו המלצות נוספות כיצד לדבר אל ילדכם במצבים של חוסר שטף.

פנו לייעוץ אצל קלינאי תקשורת

גם אם מדובר בתופעה זמנית, חשוב לפנות לקלינאי תקשורת בכל מצב שבו ההורים מודאגים או לחוצים או במקרים בהם הילד מודע לגמגום. הקלינאי יאבחן את הילד ויבחן האם מדובר בתופעה שעשויה לחלוף והאם יש צורך בטיפול.

אם מדובר בתופעה קלה שעשויה לחלוף, הקלינאי לא יתחיל טיפול אולם הילד יוזמן למעקב אצל הקלינאי לאחר מספר חודשים. הקלינאי ידריך את ההורים כיצד לנהוג במצבי הגמגום. במקרה ויש צורך בטיפול, הטיפול יתקיים כסדרת מפגשים ביום ובשעה קבועים אחת לשבוע. לפי האבחון והשיחה עם ההורים הקלינאי יחליט כיצד לטפל בילד.

הטיפול ברוב המקרים הטיפול כולל הדרכת הורים וכן טיפול ישיר במאפייני הגמגום. במהלך הדרכת ההורים הקלינאי יבחן את תגובות ההורים והמשפחה לגמגום וינחה אותם כיצד להתייחס לילד וכיצד לדבר איתו כך שייווצר שינוי באופן הדיבור של הילד. במקרים בהם הקלינאי יעבוד עם הילד באופן ישיר, הוא ילמד את הילד לדבר באופן שוטף רך וחלק כל זאת על ידי משחקים וסיפורים.

מידע נוסף

מידע נוסף על תופעת הגמגום אצל ילדים וכיצד להתמודד תמצאו באתר אמב"י – ארגון מגמגמים בישראל.