טיפולי תקשורת שפה ודיבור

במהלך התפתחות התקשורת, השפה והדיבור עשויים לעיתים להופיע קשיים וליקויים שונים. הקשיים יכולים להופיע החל משלב הילדות המוקדמת ואף מתחת לגיל שנה. מחקרים עדכניים מוכיחים כי ישנה חשיבות גדולה לאיתור ולהתערבות המוקדמים.

ליקויים בהתפתחות השפה

הליקויים עשויים להופיע באחד או יותר ממרכיבי השפה בהשוואה להתפתחות התקינה ולפי גיל הילד, והם כוללים בין היתר: איחור בהפקת המילים; מבנה מילים שאינו תקין כמו למשל, קושי בהטיית המילים לזכר, נקבה, יחיד רבים ועוד; קושי בהפקת מבנה המשפט ובהבעת משפטים פשוטים או מחוברים ומורכבים; אוצר מילים דל; קושי בשליפה ובשיום של מילים; קושי במיומנויות תקשורת מילולית ולא מילולית; קושי בהפקת שיח ועוד. הקשיים עשויים להיות הן בהבנה והן בהבעת השפה.

תהליך האבחון

חשוב לזכור כי התפתחות התקשורת, השפה והדיבור היא מגוונת מאוד ודינמית וכן השונות גדולה בין ילדים. אולם, בכל מקרה של חשד לקושי בתקשורת, שפה ודיבור של הילד מומלץ לפנות לקלינאי תקשורת. בדרך כלל איתור הקושי נעשה על ידי ההורים, הגננת, אחות טיפת חלב, או רופא הילדים. ההפניה לקלינאי תקשורת נעשית על ידי רופא הילדים.

לפני הפנייה לאבחון קלינאי תקשורת חייבים לעבור בדיקת שמיעה. לפני בדיקת השמיעה יש להגיע לרופא א.א.ג ולעבור בדיקה אוטוסקופית (בדיקה של האוזן החיצונית והתיכונה), את תוצאות בדיקת השמיעה יש למסור לקלינאי לפני האבחון.

באבחון, הקלינאי לוקח מן ההורים מידע מפורט (אנמנזה) ופרטי רקע על אבני הדרך ההתפתחותיות של הילד כולל התפתחות מוטורית, אכילה, גמילה וכדומה. לאחר מכן הקלינאי מעביר לילד מטלות שונות, המאפשרות למטפל להבין ולהעריך את יכולותיו וקשייו של הילד בכל אחד מתחומי השפה השונים וכן להתרשם מאופן הפקת הדיבור. האבחון יכול להיות פורמלי או במקרים מסוימים אם קיים קושי לאבחן את הילד ניתן לאסוף נתונים על היכולות השפתיות והתקשורתיות של הילד מההורים ומהגננת. קלינאי התקשורת בונה תכנית טיפול עבור הילד לפי תוצאות האבחון ולפי הקשיים שמעלה המשפחה והמסגרת החינוכית.

לאחר סיום התהליך האבחוני וקביעת המטרות הטיפוליות, נקבע לילד טיפול. הטיפול ברב המקרים ניתן ביום ובשעה קבועה כפעם בשבוע. הטיפול עשוי להיות פרטני או קבוצתי, במקרים מסוימים הקלינאי יחליט על הדרכת הורים ומעקב בלבד. הטיפול מותאם לכל ילד באופן אישי לפי הקשיים ותחומי העניין שלו, ובמהלכו הקלינאי עובד על מטרות הטיפול על ידי משחק ופעילויות מהנות עבור הילד. יש חשיבות גדולה לשיתוף ההורים בטיפול ולהמשך עבודה בבית.

למידע נוסף

מאמר

פורומים

פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור  – זאפ דוקטורס

פורום טיפול בהפרעות שפה ודיבור  – דפי זהב